Ana sayfa Ekonomi Çin endişesi piyasaları sarsıyor

Çin endişesi piyasaları sarsıyor

974
0
PAYLAŞ
Çin ekonomisi

Yükselen piyasa hisselerinin bir çoğu, Çin’in ekonomik yükselişindeki duraksama tedirginliği ve yeni hisse senedi sunumlarının Çin hisselerini aşağı çekmesi ile düşüşe geçiyor. İlaç üreticileri yükseliş göstermekte.

Şanghay Bileşik Endeksi, 4 günden bu zamana kadar ilk kez düşüş yaşadı. PetroChina Co. ve China Shenhua Energy Co., petrolün varil başına 50 dolara seviyesinden işlem görmesi üzerine Hong Kong’da en az yüzde 1.2 düşüşte. Sun Pharmaceutical Industries Ltd. Bombay’da bir ayın en büyük yükselişine ulaştı. Tayvan doları ABD doları karşısında yüzde 0.5 artış gösterdi. Güney Kore vonu yüzde 0.4 değer kazandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1’den daha az düşerek Hong Kong saati ile 13:26’da 987.95 puana geriledi. Endekste 256 hisse senedi düşerken, 234 hisse senedi yükselişe geçti. Xinhua Haber Ajansı’na göre Çin hükümeti bu yıl yüzde 7’ye yakın bir büyüme hedefi seçebilir.

PT Samuel Aset Manajemen Başkanı Agus Yanuar, “Çin pazarındaki zayıflama büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Çin’in faiz oranlarını düşürme üzerine verdiği kararın ekonomiyi teşvik etmek için son düzenleme olduğunu düşünmüyorum” dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 3.3 artarken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.8 katından işlem yapıldı. Aynı zamanda MSCI Dünya Endeksi yüzde 4 artış gösterirken, 16.8 kat değer kazanarak işlem gördü.

YORUM YAP