Ana sayfa Ekonomi Ericsson’dan beklenmedik atak

Ericsson’dan beklenmedik atak

714
0
PAYLAŞ
Ericsson logo

İsveçli kablosuz telekomünikasyon öncülerinden Ericsson, telefonlara veri aktarımında kullanılması için ürettiği 17 dolarlık çip sayesinde yeni stratejisiyle, Apple ile Samsung’un pazarında pay sahibi olmayı amaçlıyor. Kendi telefon cihazları yerine yalnızca parça üretimine girecek olan Ericsson, akıllı telefon satışlarında lider olan devlerle rekabet etmekten de çekilmiş oluyor.

Bu tarz girişimler daha az görünür olmayı gerektirse de, aslında getirisi göründüğünden çok daha fazla olan girişimlerdir. Bunun örneklerinden birisi de Qualcomm Inc. (QCOM). San Diego merkezli firma geçen sene, ürettiği LTE adlı, cihazların içine takılarak daha hızlı dördüncü jenerasyon ağlara erişim imkanı veren  ince modemlerle, Ericsson’un ürettiğine benzer çiplerin oluşturduğu 4.1 milyar dolarlık ekonominin yüzde 92’sine hakim oldu.

Ericsson’un modem biriminde yönetici olan Bjoern Ekelund, “Yılda bir milyar akıllı telefonu aşan dev bir pazardan bahsetmekteyiz, bu nedenle pek çok oyuncu için yeterli alan boşluğu bulunuyor. Mobil eko sistemin, besin zincirinin her seviyesinde birden fazla oyuncuya gereksinimi var” yorumunda da bulunarak girişimlerini anlattı.

Ürettiği cihazlarla 1980’li ve 90’lı yıllarda cep telefonu pazarını belirleyen Ericsson, 2000’li yıllarda yükselen rekabet ortamı dolayısıyla odağını bilişim ağlarına doğru kaydırdı. O günden itibaren şirket cep telefonu piyasasından kopmamak için yalnızca iki adım atarak devam etti. Sony ile telefon cihazlarına yönelik kurulan ortaklık ve STMicroelectronics NV ile yapılan çip üretiminde ortaklığa gidilmesi olarak özetlenecek  bu iki adım başarısızlığa uğradı.

YORUM YAP