Ana sayfa Ekonomi İsviçre’den olumlu sinyaller

İsviçre’den olumlu sinyaller

907
0
PAYLAŞ
isviçre ekonomisi

İsviçre ekonomisi, 2014 yılı sonlarında ekonomi uzmanlarının tahminlerinin iki katı daha hızlı bir büyüme hacmi gösterip merkez bankasının ihracatçıları koruyan minimum kur kuralını kaldırması ile öncesindeki dirence işaret etti.

Gayri safi yurtiçi hâsıla Aralık ayında sonlanan üç aylık süreçte yüzde 0.6 yükselişe geçmiş oldu. Bir önceki çeyrek kurda ise yurtiçi hasıla büyümesi yüzde 0.7 seviyelerinde seyrediyordu. Bloomberg anketine katılan 18 ekonomi uzmanının tahminleri yüzde 0.3 seviyesindeydi.

Ülke ekonomisi, merkez bankasının 15 Ocak’ta almış olduğu karar ile Frankın euro karşısında 1.20 seviyelerinde bulunduğu minimum kur uygulamasını kaldırması ile şok yaşadı. Bankanın aldığı karar, frankın euro karşısında artışına yol açtı ve mallarının çok yüksek bir bölümünü Euro Bölgesi’ne gönderen üreticilerin zarar görmesine neden oldu. Ayrıca ekonomistlerin 2015’e en az birkaç ay zorlanacakları tahmininde bulunmalarını destekledi.

Zürih’teki Raiffeisen Schweiz ekonomistleri arasından Roland Klaeger, “Bu yılın ilk çeyreği eminim ki güçlü franktan sert bir darbe alacak. Ancak yine de yılın ikinci çeyrekte işler yavaşça dengelenmeli” dedi.

YORUM YAP