Ana sayfa Ekonomi Petrol düşmeye devam ediyor

Petrol düşmeye devam ediyor

913
0
PAYLAŞ
petrol fiyatları

Petrol, Suudi Arabistan’ın üretim hızını yükseltmesi ve OPEC’in üretimini kolektif kotasının ötesine çıkarması ile Haziran ayından bu yana ilk aylık yükseliş kaydetmesinin ardından düşüş gösterdi.

Petrol vadelileri New York’ta yüzde 1.1 kadar düştü. Bloomberg anketine göre Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) Şubat ayında günlük yaklaşık 30.6 milyon varil üretime ulaştı. Petrol, OPEC’in üretim çıtasını Kasım ayında aldığı karar ile günlük 30 milyon varilde sabit tutması ile birlikte 2014’te yaklaşık yüzde 50 düşüşe geçti.OPEC’in üretimi sabit tutması küresel arz fazlası problemini arttırdı.

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) ile Avrupa gösterge petrolü Brent arasındaki fark 27 Şubat’ta 1 yıldan daha uzun bir sürenin en yüksek çıtasına ulaştı. Farkın artmasında, ABD petrol stokunun Ağustos 1982’den bu yana en yüksek stoğa ulaşması etkili oldu. Ülkenin petrol stoklarındaki artma ABD’li petrol şirketlerine hizmet eden sondaj makine sayısını düşürdü.  Baker Hughes Inc. raporlarına göre çalışan sondaj araçlarının sayısı Haziran 2011’den bu yana en düşük seviyeye düştü.

Sydney’deki Fat Prophets ham madde analistlerinden David Lennox, “OPEC’in açıklaması üzerine üretimi düşürmeyecekleri yönünde, sayılar bunu kabul ediyor ve bu olay ücrete baskı yapıyor” dedi.

Nisan vadeli WTI petrol sözleşmesi, Nymex sanal işlemlerde 54 sent kadar düşerek  varil başına 49.22 dolar oldu ve Singapur saati ile 12:35’te 49.35 dolardan işlem yapıldı. Kontrat, 27 Şubat’ta 1.59 dolar yükseliş ile 49.76 dolara yükseldi ve aylık olarak yüzde 3.2’lik bir yükseliş çıtasına ulaştı. Tüm sözleşmelerde işlem büyüklüğü, 100 günlük ortalamanın yüzde 39 altında ilerliyor.

Nisan vadeli Brent petrolü sözleşmesi, 43 sent gerileme ile Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında varil başına 62.15 dolardan alıcıya ulaştı. Sözleşme Cuma günü 2.53 dolar artarak 62.58 dolara kadar yükseldi. Fiyatlar Şubat ayında yüzde 18 yükselerek Mayıs 2009’dan bu yana en şiddetli yükselme seviyesini kaydetti. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki açık yaklaşık olarak 12.82 dolar seviyelerinde. Cuma günü de aynı seviyeden kapanış yaparak Ocak 2014’ten bu yana en yüksek farkı görmüştü.

YORUM YAP