Ana sayfa Firmalar Barclays kar oranları açıklandı

Barclays kar oranları açıklandı

1222
0
PAYLAŞ
Barclays Logo

Barclays finans grubunun yıllık karı yüzde 12 artarak ekonomistlerin beklentilerini aşmış oldu. Şirket, döviz pazarındaki manipülasyona karşı yapılan küresel incelemeye yönelik anlaşma için ekstra olarak 750 milyon sterlin (1.2 milyar dolar) kasasında ayırdı..

Barclays’ın Salı günü yaptığı basın açıklamasına göre yeniden yapılanma programı maliyetleri dahil olmak üzere vergi öncesi kar, bir yıl önceki 4.9 milyar sterlinden 2014 yılında 5.5 milyar sterline kadar yükseliş gösterdi. Şirketin karı bu şekilde banka tarafından yapılan ankette katılan 19 ekonomistin standart tahmini olan 5.3 milyar doları geçmiş oldu. Yatırım bankası, yıl içinde vergi öncesi 1.4 milyar sterlinlik bir gelire sahip oldu. Söz konusu miktar 2 milyar sterlinden düşüşe geçti.

Şirketin 53 yaşındaki CEO’su Antony Jenkins, 14,000 kişiyi işten çıkarması ile, maliyetlerden 1.7 milyar sterlin düşürmeye çalışıyor ve iddialarla sarsılan yatırım bankasının karlarını yükseltmeye yardımcı olmak için küçülmeye gidiyor. Morgan Stanley’e göre banka, geçtiğimiz iki yıldaki başıboşluklara bağlı olarak 5.4 milyar sterlin maliyetle karşı karşıya kalabilir. Bankanın müşterilere gerekli olmadığı halde bir şekilde ödeme koruması sigortası sattığı iddialar arasında.

Jenkins yaptığı açıklamada, “Döviz işlemleri ilgili tüm konular dahil olmak üzere süregelen sorunların üzerine gitmeye ve çözmeye odaklandık” dedi.

Hisse senedi Pazartesi  günü yüzde 2.3 yükseliş göstererek Londra’da 262.75 peniye geldi ve yıllık kazancı yaklaşık yüzde 7.9’a taşınmış oldu. Bu, İngiltere’nin en büyük beş finans grubu arasındaki en iyi performansa işaret etmekte. https://www.barclayscorporate.com/

YORUM YAP