Ana sayfa Firmalar Kazakistan ordusunun gece görüş sistemlerini ASELSAN üretecek

Kazakistan ordusunun gece görüş sistemlerini ASELSAN üretecek

2496
0
PAYLAŞ
gece görüş sistemi aselsan

ASELSAN’ın Kazakistan’daki ortaklığı Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE) gece görüş cihazı üretimi konusunda Kazakistan Savunma Bakanlığı ve Kazakistan Sınır Güvenlik komutanlığıyla iki anlaşma imzaladı.

Edinilen bilgiye göre Kazak ordusunun gece görüş cihazlarını ASELSAN iştiraki olan KAE imal edecek.

Kazakistan Savunma Bakanlığından gece görüş ve termal kamera sistemlerinin imalatı ve Kazakistan’da satışının lisansını alan KAE adı geçen bakanlıklarla yaptığı anlaşmalar doğrultusunda Kazak ordusunun gece görüş sistemlerini üretecek.

KAE nedir?

Kazakistan’da sivil ve askeri kuruluşlarla bölge ülkelerinin gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik elektronik ve elektro-optik cihaz sistemleri üreten KAE geçen sene faaliyete geçti.

Sermayesinin % 50’lik kısmı Kazakistan Engineering şirketine ait olan KAE’nin % 49’u ASELSAN, geri kalan % 1’lik kısmı ise Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın elinde bulunuyor.

8.500 metrekare kapalı alanda faaliyet göstermekte olan fabrikanın 80 çalışanının tamamı Kazakistan vatandaşı. Fabrikada çevre koşulları laboratuvarı, ölçüm ve kalibrasyon laboratuvarı, gece görüş, termal görüş cihazlarının imalat ve test hatları, malzeme depolama ve paketleme hattı ile elektronik kart imalat ve test hattı mevcut.

YORUM YAP