Ana sayfa Teknoloji Sektörü Apple’dan Çin’e “ulusal güvenlik” cevabı

Apple’dan Çin’e “ulusal güvenlik” cevabı

1276
0
PAYLAŞ
apple çin

iOS işletim sistemindeki “sık kullanılan konumlar” özelliğinin Çin’in ulusal güvenliği için tehdit olduğu yönündeki iddialar Apple tarafından yalanlandı.
Çin Devlet televizyonu geçtiğimiz hafta sözü edilen hizmetin kullanıcıların yer ve zaman bilgilerini kaydettiği ve hareketlerini takip ettiğini iddia etmişti.

Apple’dan yapılan yazılı açıklamada, Çin’de ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığı, kullanıcı bilgilerinin gizliliğine şirket olarak üst düzeyde önem verildiği ifade edildi. Açıklamada sık kullanılanlar özelliğinin kullanıcılar tarafından istendiğinde kapatılabileceğine yer verildi. Kişisel telefonların kullanıcıları tanımlayıcı hiç bir bilgi göndermediğinin vurgulandığı açıklamada GPS uydu verileriyle telefonun yerinin tespit edilmesinin bir kaç dakikayı geçmeyeceği de belirtildi.

Cihazlarda yer alan WLAN hotspot özelliğinin kullanıcıların konumlarını belirlemeyi hızlandırdığı ifade edilen açıklamada, “Apple, kullanıcı konumlarını takip etmez. Apple, bunu şimdiye kadar yapmamış ve buna yönelik bir planı da olmamıştır.” sözlerine yer verildi.

Çin’de 760 milyonun üzerinde cep telefonu abonesi var. Çin’in en büyük cep telefonu operatörü China Mobile ile Ocak ayında anlaşma yapan Apple, anlaşmadan sonra telefonlarını resmi olarak satışa sundu. Ülkede şu an için yüz telefondan 6’sını Apple üretiyor.

YORUM YAP