Ana sayfa Teknoloji Sektörü Beyindeki GPS hücreleri ödül kazandırdı

Beyindeki GPS hücreleri ödül kazandırdı

643
0
PAYLAŞ
john o'keefe

İnsan beyninde konum işlevine yarayan ve GPS adı verilen hücreleri keşfeden 3 bilim adamına Nobel Tıp veya Fizyoloji Ödülü verildi.

ABD, Britanya vatandaşı ve University College London’da (UCL) bilişsel nöroloji profesörlerinden John O’Keefe ve Norveçli  çift  May-Britt ile Edvard Moser çifti 8 milyon kronalık (1.1 milyon dolar) ödülü aralarında bölüşecek. Nobel Kurulu bugün Stockholm’da ödülün %50’sini O’Keefe’in alacağı, diğer %50’sinin de Moser çifti arasında paylaşılacağını açıkladı.

May-Britt Moser ödül hakkında ‘ Bu büyük bir şok. Bu bütün toplumun ödülü’ diye belirtti. Moser kocası Edvard’ın haber geldiği zamanda uçak içinde olduğunu ve halen haberi bilmediğini belirtti. 1983’ten bu yana araştırmayı birlikte yürüten çift, laboratuvarlarını da 1996’da Trondheim’da açmış.

Nobel Kurulu’nun yaptığı açıklamada  O’Keefe 1971’de beynin hipokampüs alanındaki bir çeşit sinir hücresinin fare odanın belli bir bölümünde olduğu anda harekete geçtiğini ortaya çıkarmış oldu. Kurul bilim adamının fare odanın başka bir yerine gittiğinde farklı hücrelerin harekete geçmesini ve bu hücrelere ‘yer hücresi’ adının verildiği belirtildi. Açıklamada Moser’ların 2005 yılında konumlandırma sisteminin farklı bir bileşenini keşfettikleri de ifade edildi. Bu bileşenin bir koordinat sistemi oluşturduğu ve düzenli konumlandırma sağlayan sinir hücreleri olduğu da açıklamalar arasında yerini aldı.

YORUM YAP