Ana sayfa Teknoloji Sektörü Facebook izinsiz deneyden ötürü özür diledi

Facebook izinsiz deneyden ötürü özür diledi

995
0
PAYLAŞ
Facebook özür diledi

Yaklaşık 700.000 kullanıcının haber akışında gördüklerini etkileyen ve izin almadan yapılan bir deney nedeniyle Facebook araştırmacısı kullanıcılardan özür diledi.

Sonuçları 17 Haziran’da Ulusal Bilim Akademisi’nde yayınlanan ve 2012 yılının Ocak ayında yapılmış deneyde, Facebook kullananların haber akışında, yazı ve fotoğraf görüntülemelerine ilişkin olumlu ve olumsuz yorum sayıları değiştirilmişti. Kendilerine daha az olumlu yorum yapılan kullanıcılar daha çok olumsuz yorum yapmış, kendilerine daha az olumsuz yorum yapılan kullanıcılar daha çok olumlu mesajlar yazmışlar.

Araştırma kullanıcılarda endişe yaratmış ve araştırmanın fikir babalarından biri olan Facebook veri bilimcisi Adam Kramer, oluşan endişede ötürü ekibinin çok üzgün olduğunu belirtmiştir.

Okuyucuların duygu deneyimi çevrimiçi mesajlardan etkilenmekteydi, ayrıca bu tür mesajların çevrimdışı davranışlarının da etkilenebileceği öngörüldü. Gizliliğin ihlal edildiğini düşünen bazı Facebook kullanıcıları, Twitter’a yönlendiler.

Facebook’un kullanıcıların sınırlarını zorlayabileceğini, özel hayatlarını ifşa edebileceğini, kullanıcı bilgilerini kullanabileceğini ve bundan zarar görmeden sıyrılabileceğini düşünen Maryland Üniversitesi hukuk ve teknoloji profesörü James Grimmelmann, Facebook’un kullanıcılara yönelik geçmiş yıllarda bir sürü sinir bozucu ve korkutucu işler yaptığını, buna rağmen insanların kızgınlıklarını fazla sürdürmediklerini, sadece bazılarının “Facebook kullanmayı bırakırım” şeklinde tehdit savurduğunu ancak kullanıcıların büyük çoğunluğunun, gizlilik konusunda daha güvenli yer bulamadıkları için, tanıdıklarının olduğu sanal sosyal alanda bulunmak istediklerini belirtti.

YORUM YAP