Ana sayfa Teknoloji Sektörü İran bilişim şirketlerine kapıları açıyor

İran bilişim şirketlerine kapıları açıyor

1036
0
PAYLAŞ
İran yabancı bilişim şirketlerine izin verecek

İran’dan bu hafta yapılan açıklama, ülkenin artık kapalı kapılar ardında kalmayacağının sinyallerini veriyor. İran iletişim teknolojileri ve haberleşme bakan yardımcısı Nasrullah Cihangerd bu hafta yaptığı açıklamada, yabancı bilişim firmalarının ülkelerindeki yasalara saygılı olmaları halinde, ülkelerinde faaliyet göstermelerine izin verileceğini bildirdi.

Nasrullah Cihangerd yaptığı açıklamada, ülkelerinde yabancı internet ve bilişim şirketlerinin hizmet vermesine karşı olmadıklarını bildirerek, “İran’da faaliyet göstermek isteyen yabancı bilişim şirketlerine karşı değiliz. İran’ın kültür yapısını ve politik koşullarını kabul etmeleri halinde bu şirletlerle görüşmeye hazırız” dedi.

Bakan yardımcısı Cihangerd, İran’ın dünyanın önde gelen bilişim şirketi Google ile beraber işbirliği içinde çalışabileceklerini de belirterek, “Google gibi bir bilişim şirketi ile bilgi paylaşımı yaparak, halkımıza hizmet vermelerini biz de arzu ederiz” şeklinde konuştu.

İranlıların büyük çoğunluğu Facebook, Twitter ve Youtube gibi sitelere erişmek için TOR benzeri tünel yazılımları kullanıyor.

Yapılan bu açıklamalara radikal muhalifler karşı çıksa da, Internet’i aktik olarak kullanan İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’daki şartları iyileştireceğe benziyor.

YORUM YAP