Ana sayfa Teknoloji Sektörü Microsoft Windows 10’u tanıttı

Microsoft Windows 10’u tanıttı

876
0
PAYLAŞ
windows 10

Microsoft, 2015’te piyasaya süreceği “yeni nesil işletim sistemi” Windows 10’u tanıttı.

Microsoft, Amerika’nın Seattle şehrinde bulunan genel merkezinde yaptığı toplantıda yeni çıkaracağı işletim sistemi Windows 10’a ait ayrıntıları açıkladı. Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarının 1 yıl boyunca yeni işletim sistemine bedava geçiş yapabileceklerinin belitildiği toplantıda Windows Holographic isimli yeni proje de duyuruldu.

Microsoft’un üst düzel yöneticilerinden (CEO) Satya Nadella toplantıda amaçlarının insanlara Windows’u günlük bazda sevdirmek olduğunu söyledi.

Microsoft Operasyon Sistemleri Ünitesi Başkanlığını yapan Terry Myerson ise Windows için tarihi bir gün yaşandığını belirterek Windows 10 son sürümünden çok daha fazla özellik içeriyor dedi ve Windows 10’un, oyunun kurallarını değiştirdiğini iddia etti.

Yapılan açıklamalara göre yeni işletim sistemi bütün platformlara uyumlu ve yeni sistemde deneme sürümünde ortaya çıkan başlangıç menüsü de mevcut.

Windows 10’un tablet ve telefon versiyonlarının da tanıtıldığı toplantıda Microsoft 1520 isimli akıllı telefon üzerinde Windows 10’un yeni özellikleri tanıtıldı.

Telefonlarda mevcut olan, sesle komut verilen akıllı asistan Cortana artık masaüstü bilgisayarlarda da bulunacak. Yapay zeka teknolojisi sayesinde Windows 10’un arama ve hatırlatma özelliği de geliştirildi. Internet Explorer’ın yerini Windows 10’larda sade bir tasarıma sahip olan Spartan alacak. Spartan, kullanıcıların çizim yapmalarına, not almalarına ve içeriği daha kolay okumalarına olanak tanıyacak. Akıllı telefonlarda Nisan ayından itibaren kullanılabilecek olan tarayıcı Microsoft’un kişisel asistanı Cortana’nın da bir sürümünü içerecek.

Sanal gözlük projesi

Toplantıda söz alan Misrosoft’un Kinect isimli harekete duyarlı cihazını tasarlayan Alex Kipman da Windows’ta artık artırılmış gerçeklik devrinin başladığını ifade etti.

Kipman ayrıca kullanıcıların dijital deneyimlerini holograma dönüştürecek olan Microsoft HoloLens gözlüklerini “Kablosuz hologram bilgisayarı” olarak tanıttı. Windows ile uyumlu olan hologram gözlüklerle, oyun oynamaktan film izlemeye kadar bir çok dijital deneyim 3 boyutlu hale getirilebilecek.

YORUM YAP