Ana sayfa Teknoloji Sektörü Yurtdışından telefon getirenlere iyi haber

Yurtdışından telefon getirenlere iyi haber

976
0
PAYLAŞ
yurtdışından telefon getirenlere iyi haber

Yabancı menşeli telefonların Türkiye’de klonlanarak bir zaman sonra kullanılamaz hale gelmesinden ötürü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yapılan şikayetler sonucu, mağdur olan kullanıcıların mağduriyetlerini gidermek amacıyla, BTK Başkanı Tayfun Acarer tarafından, tek GSM numarasıyla eşleşen telefonların e-devlet sisteminden yapılacak değişiklikle, farklı numaralar ile de kullanılmasının sağlanabileceğini belirten bir açıklama yapıldı.

Cep telefonu klonlama işlemi, bir cihaza ait kimlik bilgilerinin kaçak telefonlara kopyalanması şeklinde yapılıyor. Alınan bu önlemlerden önce, IMEI numarası kopyalanan cihazı ülkenin herhangi bir yerindeki başka bir kullanıcı da kullandığı için, bu işlemden hiç haberi olmayan vatandaşın kullandığı cihaz kullanılamaz hale geliyordu.

BTK Başkanı Acarer; “Dışalım veya dışa satım şeklinde ticari amaçla getirilen telefonlar, getiren firma tarafından sadece bir numara yüklenerek satılıyor ve bu şekilde kullandırılıyordu. Ancak yurt dışından bireysel olarak getirilen telefonların ticari bir içeriği olmadığı için numara yükleyebilecek bir acente yoktu. Dolayısıyla kişiler IMEI kopyalatarak bu işi yapıyorlardı. Klonlama işi yapıldıktan sora telefonun kullanılabilmesi için e-devlet sisteminden eşleştirme yapılıp, numara istendiği zaman değiştirilebilecek. Telefon sahipleri cihazlarını isteğe göre farklı numaralar ile kullanabilecekler.

Söz konusu değişiklik yasal bir düzenleme ile gerçekleştirildi. BTK Başkanı Acarer bu düzenlemenin, “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” ile ilgili tebliğin 12 Temmuz 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla başladığını belirtti.

Yıllardır vatandaşlarımızın cihazlarının kullanılamaz duruma gelmesinden şikâyetçi oldukları, kopyalanan IMEI numaraları yüzünden, aldıkları faturalı sıfır cihazların numaralarının farklı cihazlar tarafından da kullanılabildiği bir problem söz konusuydu. Bu şekilde eşleştirilen telefonların GSM numaralarının değiştirilmek istenmesi durumunda, e-devlet sisteminden bu işlemin kolaylıkla yapılabileceği, yeni bir uygulama söz konusu. Böylece yasal düzenleme ile de güvence altına alınan, yurt dışından bireysel olarak getirilen telefonların tek bir numara ile eşleştirilip, istenilen operatörden herhangi bir numara ile kullanılabilmesi imkânı sağlanmıştır.

YORUM YAP